Всеки един човек има финансови цели, които иска да постигне. Те може да са свързани с това да изплати кредити или други дългове, да задели пари за черни дни, да събере пари за така бленуваната пролетна ваканция... и още много други неща, които изискват финансови средства. Но дори и ясно да си избрал целта си, пътят до достигането ѝ е трънлив и дълъг, а понякога дори и доста ветровит.
За да ви помогнем да постигнете финансовите си цели, подготвихме 5 мотивиращи съвета, които отнемат само 5 минути, а могат да ви спестят пари и да ви помогнат да стигнете по-бързо и лесно до желаната цел. Ако следвате тези съвети и бъдете последователни, те ще ви помогнат да започнете да изпълнявате целта си и да поддържате темпото до края.
Съвет 1 – Създайте автоматични спестовни трансфери Разберете се с вашия работодател автоматично да превежда част от вашето възнаграждение във ваша спестовна сметка, която вие му предоставяте. Препоръчваме преводите да бъдат на месечна база. Друг вариант е да организирате автоматичен месечен трансфер от вашата разплащателна сметка към вашата спестовна сметка. Започнете със сума, която може да си позволите и не пречи на месечния ви бюджет, а след това всеки месец я увеличавайте.
Съвет 2 – Ако искате да си купите нещо импулсивно, помислете отново Понякога човек изпитва нужда да направи ненужна или безсмислена покупка, която ще му коства парични средства. Винаги, когато изпаднете в такава ситуация, препоръчваме ви да използвате 30-дневния списък. Какво представлява той? В него записвате покупката, която искате да направите и датата, на която сте искали да я направите. След 30 дни се връщате обратно към този списък и ако отново искате да направите покупка – направете го. В повечето случаи обаче желанието е отминало и вие сте премислили и сте разбрали, че тази покупка не ви носи добавена стойност.
Съвет 3 – Заложете сума на своята спестовна цел Колкото по-специфична и измерима е една цел, толкова по-възможно е тя да бъде изпълнена. Същото правило важи и при спестовните цели. Големите числа и крайните срокове създават усещане за предизвикателство и финална линия, която всеки иска да пресече първи. По този начин, когато си залагате своята спестовна цел, вие си създавате аларма, която винаги да ви напомня кога е крайният срок и каква е сумата, която трябва да постигнете.
Съвет 4 – Изберете свой финансов ментор Ако имате приятел, който също си поставя сходни финансови цели и е близо до това да ги постигне, може да изберете него. Той със сигурност ще може да ви помогне с ценни съвети какво да направите, за да успеете и вие. Не е нужно да се оглеждате много – успешни роднини във финансово отношение и ваши приятели, които са успели сами да си закупят жилища, са добър избор.
Съвет 5 – Визуализирайте своите финансови цели Поставете някъде снимки, чрез които да представите идеалния живот, който искате да живеете. Това ще ви помогне да задържите фокуса си върху най-големите приоритети, но също така ще ви помогне винаги да си напомняте защо спестявате.
Бонус съвет: Започнете да инвестирате спестените средства, вместо да ги държите в банка. По този начин ще може да се възползвате от натрупването на лихвите и спестяванията ви ще растат във времето. Разгледайте Спестовния план на Карол Капитал, чрез който може да инвестирате дори по 100 лв. на месец в готов диверсифициран портфейл на водещата инвестиционна компания Schroders.
Този материал е базиран на публикация в LearnVest от 6 март 2015 година.