Алтернативни активи
Алтернативни активи са всякакви нетрадиционни инвестиционни инструменти с потенциал за ръст в икономическата си стойност. Под такива най-често се разбират – антики и произведения на изкуството, монети, ценни метали, вина, както и станалите вече популярни инвестиции в хедж-фондове и венчър фондове.
Алтернативните активи по принцип са с далеч по-ниска ликвидност от традиционните инвестиции. Препоръчват се на инвеститори с дългосрочен инвестиционен хоризонт.
Акции
Ценни книги, които се издават (емитират) от акционерни дружества и удостоверяват, че техният притежател е участник в капитала на дружеството.
Банка депозитар
Банката депозитар съхранява паричните средства и ценни книжа на взаимните фондове, извършва плащания от името и за сметка на фонда.
Бенчмарк
Бенчмаркингът е процес на сравнителен анализ между конкретна компания/фонд и показател за ефективност на цялата индустрията. Конкретната компания/фонд може да се сравнява и с така наречените добри практики на друг тип бизнеси. Бенчмаркът е своеобразна отправна точка, която може да се използва за сравнени
Брокер
Брокер е борсов посредник, който купува и продава ценни книжа за чужда сметка, при съответна комисионна.
Взаимен фонд (отворен)
Колективна инвестиционна схема, която се състои от привлечени средства, събрани от голям брой инвеститори (акционери), с цел да бъдат инвестирани в различни видове финансови инструменти Всеки акционер притежава част от фонда, пропорционална на инвестираната от него сума. Взаимният фонд е юридическо лице, което се управлява от управляващо дружество, което взема решение за инвестирането на средствата му.
Волатилност
Изменение на цената на ценната книга, което се изразява в проценти. Колкото волатилността е по-голяма, толкова инвестицията е по-рискова.
Вторичен пазар
Вторичен пазар е пазарът на който инвеститорите купуват и продават ценни книжа и финансови инструменти на други инвеститори, а не ги придобиват от съответната компания.
Диверсификация
Разпределение на активите между различни финансови инструменти и пазари с цел намаляване риска на инвестицията.
Доходност
Реализирана печалба от направената инвестиция. Формира се от разликата между цената на придобиване на дяловете към началния момент на инвестиране и цената им към настоящия момент.
Емисионна стойност
Това е цената, на която се издават (емитират) акциите/дяловете от дадено дружество. За акционерите това е цената, на която купуват.
Институционални инвеститори
Институционалните инвеститори са небанкови организации, които търгуват ценни книжа в големи обеми. Такива са пенсионните фондове и живото застрахователните компании.
Инвестиционна стратегия
Това е стратегията, която следва фондът при вземането на решения за покупка или продажба на финансови активи. Стратегиите могат да бъдат активни или пасивни.
Ликвидност
Ликвидността показва колко бързо и своевременно може да бъде продаден даден актив (ценна книга). Колкото е по-голяма ликвидността на дадена ценна книга, толкова инвестицията се счита за по-сигурна, защото инвеститора има възможност да продаде акциите си по всяко време.
НСА (Нетна стойност на активите)
Стойността на всички активи на дружеството минус неговите задължения към определена дата. НСА е променлива величина при фондовете от отворен тип. Цената на една акция/дял на даден взаимен фодн е равна на НСА разделена на броя на акции в обръщение на фонда към определена дата.
Облигации
Дългови ценни книжа издавани от държавни органи, финансови институции, банки или други фирми. Тяхната доходност е под формата на лихва (фиксирана или плаваща).
Пазарна капитализация
Общото валутно изражение на пазарната стойност на всички издадени акции на дадена компания. Изчислява се като се умножи броят на всички издадени акции по пазарната им цена към настоящия момент. Често тази стойност служи за определяне размерът на дадена компания.
Портфейл
Групиране на финансови активи като акции, облигации, кеш, взаимни фондове и др. Портфейлът се държи пряко от инвеститора, а може да се управлява от финансови професионалисти. Обикновено инвеститорите съставят своя портфейл, съобразно толеранса си към риск и инвестиционните си цели.
Проспект
Регистрационен документ на фонда, одобрен от Комисията по финансов надзор. Той дава пълната информация за целите, инвестиционната стратегия, историята, опита на мениджмънта.
Първично публично предлагане (IPO – Initial Public Offering)
Първата продажба на акции (дялове) от страна на частна компания на публиката (обществеността, инвеститорите). Обикновено се предприемат от малки и млади компании, които търсят капитал за да разширят своята дейност. Също така се предприемат от частни компании, които желаят да получат статут на публични дружества.
Технически анализ
Метод за оценка на ценни книжа, който анализира статистически данни, генерирани от пазарната активност на даден актив, като данни за пазарна цена и обем. Техническият анализа не се опитва да измери справедливата стойност на дадения актив, а вместо това използва графики и други инструменти, на минали изменения на цената, за да открие модели, които могат да предполагат аналогично представяне в бъдеще
Управляващо дружество
Дружеството, което управлява портфейла, реализира инвестиционната стратегия и администрира всички дейности на фонда. Управляващото дружество се лицензира от Комисията по финансов надзор.
Фондова борса
Специализиран пазар на който се извършват сделки за покупко-продажба на стандартизирани финансови инструменти (акции, облигации, опции).
Фундаментален анализ
Метод за оценка на ценни книжа, който опитва да намери справедливата стойност на даден актив, на базата на съответни икономически, финансови и други качествени, и количествени фактори. Фундаменталния анализа се опитва да обхване всичко, което може да повлияе на стойността на дадените книжа, включително макроикономически фактори и специфични фактори за дадена компания. Идеята е в края да се формира справедлива стойност, която да се сравни с настоящата пазарна стойност на дадения актив, и на база това да се вземе решение дали да се инвестира в него.
Хеджиране
Стратегия за намаляване на инвестиционния и валутен риск. Използва се за инвестиции на чуждестранни пазари, където се търгува с местни (различни) валути
Цена на обратно изкупуване
Цената, на която акционерите могат да продадат акциите/ дяловете от дружеството. Договорните фондове са задължени да изкупуват обратно емитираните от тях акции/ дялове и да обявяват цена на обратно изкупуване
ETF (Exchange Traded Fund)
Ценна книга, която следва изменението на индекс, суровина или кошница от активи, като индексен фонд, но се търгува като акция на дадена борса. Стойността и търпи изменения през деня, тъй като подлежи на покупки и продажби.
UCITS (Undertakings For The Collective Investment Of Transferable Securities)
Европейска директива по взаимни фондове, като всеки фонд част от нея може да бъде предлаган и продаван в рамките на ЕС, при условие че фондът или фонд мениджъра са регистрирани в дадена страна членка.