*Актуализиран на 3.11.2022 г.
Ако сте си задавали въпроса, как да инвестирате в акции, така че да получавате регулярна доходност от инвестицията си, то в следващите няколко реда ще ви представим една добра възможност за това.
Нека първо накратко да обобщим най-разпространените форми на печалба от капиталовите пазари:
- лихвени плащания;
- печалби от нарастване на цените;
- дивиденти.
Именно дивидентитени дават от една страна регулярна доходност, а от друга е и възможност за реализиране на капиталова печалба.
Какво всъщност представлява дивидента?
Дивидентът е пaрично плащане към акционерите на дадена компания, което може да бъде веднъж, два или четири пъти годишно. Решението за размера на дивидента се взима от Общото събрание на акционерите (ОСА) на компаниите и в общия случай представлява определен процент от печалбата на компанията за съответния период.
Защо да предпочетем компании, които изплащат дивиденти?
Инвестирането в компании, които раздават дивиденти е много често използвана стратегия от инвеститорите на капиталовите пазари. За разлика от капиталовите печалби, където трябва да продадем акциите, които притежаваме, за да получим реална печалба, то при дивидентните компании ние си осигуряваме регулярен доход, през целия период в който притежаваме акциите.
Друго голямо предимство за компаниите които разпределят дивиденти е, че те обикновено са зрели, стабилни и доминиращи в своята ниша компании, с ниско ниво на дълг. Разделянето на печалбите на компаниите с всички акционери, допълнително се приема от инвеститорите за добър сигнал по отношение на тяхното корпоративно управление. Този позитивен сентимент помага цената на акциите на компании с редовни дивиденти да е по-стабилна дори в периоди на спадове.
През годините дивидентната доходност е варирала значително, простирайки си от средно 4-6% през 80-те годни, до 1-2% в момента.
Стратегии за инвестиране в акции с дивиденти
Има редица стратегии за инвестиране в акции с дивиденти. Най-известната стратегия е "Кучетата на Дау", при която инвеститорите всяка година подбират 10-те компании с най-висока дивидентна доходност от DJI (Dow Jones Industrial index) и инвестират в тях. Въпреки че могат да са доста печеливши, този вид стратегии изискват по-активно управление от страна на инвеститорите.
За начинаещи или инвеститори, които нямат време да следят редовно пазарите изключително добър вариант за прилагането на тази стратегия може да бъде фондът на Schroders – Schroder ISF Global Dividend Maximiser.
Стратегията на този фонд се стреми да постига доходност от платените дивиденти на компании, в които инвестира, като продава call опции (за ръст на притежаваните от него акции). Следвайки тази стратегия фондът успява да постига заложената доходност дори в среда на ниски лихви и ниска дивидентна доходност.
От началото на годината ISF Global Dividend Maximiser (EUR Hedged) се представя доста по-добре от широкият пазар и спадът му е 16.7 % при над 22 % за пазара. Дивидентните компании попаднаха във фокуса на инвеститорите през последната година и половина, като заедно с икономическата среда това провокира по-голям интерес към този вид компании.
Основни предимства на инвестицията във взаимен фонд, който предлага регулярна доходност от дивиденти:
- Получавате регулярна доходност от дивиденти 1,2 или 4 пъти в годината
- Дивидентите не се облагат с печалби
- Миксът от акциите в тези фондове е насочен към стабилни компании
- Не губите време и усилия, за да следите капиталовите пазари
Рискове при инвестицията във взаимен фонд са :
- Пазарен риск - възможността да се реализират загуби поради неблагоприятни изменения в цените на финансови инструменти, пазарните лихвени проценти, валутни курсове и други.
- Кредитен риск - възможността от намаляване на стойността на позицията в един финансов инструмент при неочаквани събития от кредитен характер, свързани с емитентите на финансови инструменти
- Оперативен риск - възможността да се реализират загуби, свързани с грешки или несъвършенства в системата на организация, недостатъчно квалифициран персонал, недобросъвестно поведение на служители, неблагоприятни външни събития от нефинансов характер.
- Ликвиден риск - При трудни пазарни условия е възможно фондът да не успее да продаде дадени ценни книжа на пълната им стойност или изобщо.
*Инвестирането във взаимни фондове крие и други рискове, с които може да се запознаете в Проспекта и Правилата на съответния фонд.
Освен глобалния фонд, Schroders предлагат аналогични алтернативи за европейския и азиатския пазари, ако имате предпочитания към даден конкретен регион:
Има ли по-нискорисков вариант за регулярни доходи?
Инвестициите в акции винаги носят извесно ниво на риск и ако сте по-консервативни откъм риск, може да е по-подходящ вариант да изберете фонд в облигации. От фондовете на Schroders, подходящ фонд, който изплаща регулярно доходи на своите инвеститори е Schroder ISF Global Credit Income. Фондът инвестира в ценни книжа с фиксиран доход (облигации), като разпределя годишен дивидент.
Ако имате интерес да получавате регулярна доходност в сегашната среда на минимални лихви и висока инфлация, не се колебайте да ни потърсите, за да подберем заедно най-подходящата алтернатива за Вашите спестявания!
------------------------------------------
Предупреждение за риска
Предоставената тук информация е маркетингово съобщение и не представлява инвестиционна консултация, съвет, инвестиционно проучване или препоръка за инвестиране и не следва да се тълкува като такава. Стойността на дяловете на фонда и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не възстановят инвестициите си в пълния им размер. Информацията е валидна към датата на издаване на маркетинговото съобщение и може да се промени в бъдеще. Всички инвестиции, посочени тук, могат да включват значителен риск и да не са подходящи за всички инвеститори. Инвеститорите трябва да имат предвид, че приходите от инвестиции могат да се колебаят и стойността на дяловете на фондовете и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и инвеститорите поемат риска да не получат пълна възвръщаемост в сравнение с първоначално инвестираните средства. Инвестициите във фондове не са гарантирани от гаранционен фонд, създаден от държавата или с друг вид гаранция. Предходни резултати от дейността не са показателни за бъдещите резултати на договорните фондове. Бъдещите резултати подлежат на данъчно облагане, зависещо от личното положение на всеки инвеститор и може да се промени в бъдещи периоди. Преди вземане на окончателно инвестиционно решение е препоръчително инвеститорите да се запознаят с проспекта и основния информационен документ на съответния фонд. Документите са достъпни на български и английски език на интернет страницата на www.karollcapital.bg, както при поискване могат да бъдат получени безплатно на хартиен носител в офис на Управляващото дружество. Фондът е активно управляван и не следва индекс. Обобщение на правата на инвеститорите може да бъде намерено тук : https://www.schroders.com/bg-bg/bg/profesionalisti-investitori/obobshtenie-na-pravata-na-investorite/