Защо мислим, че възстановяването ще бъде U-образно? – анализ на Schroders
Защо анализаторският екип на нашите партньори от Schroders промени прогнозата си за възстановяването на световната икономика от V-образно възстановяване на U-образна форма, обяснява главния стратег Кийт Уейд:
Понижаваме прогнозата си за глобалния растеж още веднъж, за да включим слабото представяне на пазарите, което наблюдавахме през първото тримесечие на годината. Като цяло наблюдаваме спад на световната активност с 5,4% през тази година, което е понижение от предишната ни прогноза от -2,9%, дължащо се предимно на лошото представяне на САЩ и Китай. Очакваме възстановяването да бъде постепенно, тъй като домакинствата и фирмите остават предпазливи.
През 2021 г. глобалният растеж трябва да се подобри до 5,3% въз основа на фискалната и паричната политики, които остава свободни, а на медицински фронт се очаква ваксината за COVID-19 да бъде успешно разработена до средата на годината.
Също така понижихме прогнозата си за глобална инфлация до 1,5% през 2020 г. (от 1,9% по-рано) и 1,8% през 2021 г. (преди 2,1%).
Отмина ли най-лошото вече?
В световен мащаб развитието на икономиката през второто тримесечие на годината вероятно ще бъде толкова слабо, ако не и по-тежко, колкото през първото тримесечие. Причината е, че блокирането, наложено от карантинните мерки, продължи и през април и май. Някои от данните обаче предполагат, че сме преминали през най-лошото: например цените на индустриалните метали са се стабилизирали и данните за мобилност на Google предполагат, че активността на работната сила се връща, макар и от много ниско ниво.
Оттук нататък би трябвало да наблюдаваме активизиране на икономиката, защото блокирането на работната ръка и работния процес на практика приключи към края на май. В резултат на това през трето тримесечие трябва да забележим повишаване на активността, макар и в по-малка степен спрямо предишните ни прогнози. Смятаме, че икономиката няма да успее да възвърне изгубеното през първата половина на годината.
Защо се очаква подобрението да бъде по-слабо в сравнение с последната прогноза?
Очакваме възстановяването на икономиката да бъде по-бавно в сравнение с предишната ни прогноза поради четири основни причини:
- Трудности при премахването на карантинните мерки: Основно породено от колебанията на правителствата между това да дадат възможност на икономиките да се възстановят и рисковете за здравето от излагане на хората на Covid-19. Много учени предупреждават и за опасността от втора вълна на вируса.
- Предпазливостта на потребителите: Опитът с вируса като цяло ще направи хората по-предпазливи. В някои области навиците за харчене няма да се върнат за известно време, като например в секторите на туризма и забавленията.
- Колебания в политиката на правителствата вмерките за подпомагане на бизнеса и домакинствата: По-слабото подпомагане на бизнеса означава по нататъшна несигурност на домакинствата по отношение на бъдещата заетост.
- Отдръпването на бизнеса от инвестиции: На корпоративно ниво несигурността по отношение на перспективите ще стопира инвестициите и след рязкото увеличаване на дълга, очакваме тази тенденция да не се подобри поне до края на 2021 г. Това от своя страна ще се отрази на доходите, тъй като фирмите дават приоритет на намаляването на дълга пред разходите за ново оборудване и технологии или дивиденти.
Всичко това означава, че няма да възвърнем нивата на икономическа активност от преди Covid-19 до края на 2021 г., което води до U-образна форма на възстановяване, а не до първоначалната прогноза за V-образна такава.
Какви са различията в регионите?
САЩ: Прогнозата за растеж намаля до -8.2% за 2020 г. от -3.9% след по-слабото от очакваното първо тримесечие на годината и понижаване на прогнозата ни за втората половина на годината.
Еврозона: Ръстът на еврозоната е ревизиран до -6,1% от -5,7% за 2020 г., като основната промяна се дължи на новата информация, получена от данните за БВП за първото тримесечие.
Обединеното кралство: ръстът на БВП е понижен от -7.2% до -8.5% за 2020 г. по същата причина.
Япония: Очакваме икономиката да се свие с 5.4% през 2020 г. (далеч по-добре от повечето от развитите пазарни партньори), което отразява по-нисък мащаб на блокиране на икономиката заради вируса и силна държавна подкрепа.
Нововъзникващи пазари: Най-голямата промяна в прогнозата за нововъзникващи пазари е прогнозата ни за Китай; ние ревизираме прогнозата ни за растеж в Китай, като според нас той ще е 2,2% в сравнение с първоначалните ни предвиждания за 5%.
Останалата част от икономиките на БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай) също получават понижения, като групата вече не се очаква да има ръст от 1,8%, а свиване с -2,2%. Отчасти това е така, защото те трябваше да наложат по-дълготрайни карантинни мерки отколкото очаквахме по-рано, и отчасти, защото в световен мащаб сега приемаме по-продължително възстановяване, което има последици за търговията.
С какви други сценарии можем да се сблъскаме?
Смятаме, че най-вероятният риск за последната ни прогноза е възстановяване във формата на W. Това ще доведе до връщането на вируса по-късно през годината и налагането на нови строги карантинни мерки, което ще доведе до двойна рецесия.
Възстановяването във V-образна форма е следващият най-вероятен сценарий. При този сценарий вирусът ще остане потиснат и частният сектор ще реагира по-положително на премахването на карантините и подкрепата на правителствата и централните банки.
Това, че възниква поредната дългова криза в еврозоната, е третият ни най-голям риск. Всички тези сценарии сочат към по-ниска инфлация, отколкото в основния случай.
Сценариите с по-ниска вероятност включват възстановяване на L-образна форма (при което предпазливостта на частния сектор поддържа дейността слаба за по-дълго време) и финално разширяване на MMT (съвременна парична теория) (при което правителствата печатат пари и ги изплащат директно на обществото за подкрепа на икономическия растеж).